Vinaře – Že předvolební boj v jediné obci na Kutnohorsku, kde se letos uskuteční nové obecní volby, Vinařích, naplno zuří, potvrzuje další vývoj událostí. Naschvály mezi znesvářenými stranami nabírají na obrátkách.

Jménem obce nyní jedná starosta Petr Pospíšil a všichni zastupitelé, kteří v únoru nesložili mandát: Lenka Hypešová, Petr Jeřábek a Evžen Pešl. A jejich protistrana, reprezentovaná bývalými zastupiteli Vlastimilem Hartem, Karlem Bártou a Milošem Břeněm, čelí podle svých vyjádření v současné době šikaně ze strany obce. Důvodem má být právě předvolební boj.

„Obec mi vyměřila pokutu za to, že mám na obecním pozemku u své novostavby postavené oplocení. Přitom úplně stejného prohřešku se dopouští celá řada dalších obyvatel, a pokutu jsem dostal jen já,“ uvedl bývalý zastupitel a zároveň jeden z kandidátů pro nadcházející volby, Karel Bárta. Postavení oplocení měl dovoleno ústně od „předvolebního“ místostarosty Zdeňka Vraného. Obec mu nyní vyměřila pokutu tři sta korun.

Celou věc jsme si chtěli ověřit u starosty Vinař Petra Pospíšila. Ten však na naše telefonáty nereagoval. Na následný e-mailový dotaz, adresovaný právě starostovi, nám druhého dne odpověděl zastupitel a předseda kulturní, sociální a stavební komise zastupitelstva Evžen Pešl. Čekali byste, že obec tvrzení Karla Bárty zpochybní? Pak byste se mýlili.

Evžen Pešl v první řadě interpretoval Bártovo snažení jako neochotu zaplatit zmíněný poplatek. „Zřejmě mu to přijde moc,“ poznamenal ironicky. Bártovy argumenty však překvapivě nevyvrátil. „Lidé kolem pana Harta a pana Bárty stále tvrdí, že obec nehospodaří transparentně a nedodržuje předpisy. Když mu jde tolik o dodržování předpisů, tak jsme mu vyměřili tento poplatek,“ nechce se věřit Pešlovým slovům. A co říká na námitku, že podobného přestupku se dopouští i množství dalších místních, které však nikdo nijak nepostihuje? Zní to neuvěřitelně, ale ani proti této připomínce Pešl nic nenamítá. „My (obec) nejsme vševědoucí. Ať nám na ty lidi pan Bárta ukáže prstem a my je budeme také pokutovat,“ konstatuje.

SLOUPEK: Musí být dobrý skutek po zásluze potrestán?

Když řeknu, že mě tvrzení zastupitele Vinař Evžena Pešla, který se jménem obce vyjádřil pro Kutnohorský deník k vymáhání pokuty od volebního protikandidáta Karla Bárty, překvapilo, bude to slabé slovo.

Pan Pešl prohlásil, že je klidně možné, že stejného přestupku se dopustila i řada jiných obyvatel, které nikdo nepokutuje. Obec prý není vševědoucí. Ať jim pan Bárta ty další hříšníky ukáže a oni jim dají pokutu taky.

Představitel obce se tak bez okolků přiznal, že nemá přehled o tom, kdo v obci porušuje zákon, a že nevidí nic špatného na tom, když za stejný přestupek chce obec po někom pokutu, zatímco jinému ji odpustí.

Kdyby byl pokutovaný náhodně vybraný, byla by to ještě ta lepší varianta. Pan Pešl se ale bez uzardění přiznal také k tomu, že motivem k pokutování Bárty byla jeho kritika obce.

Nejsem obyvatelem Vinař, místní situaci znám jen z pohledu novináře. Vím, že lidé, kteří v této obci usilují o účast na správě věcí veřejných, jsou rozděleni do dvou táborů, mezi nimiž zuří bez velké nadsázky válka.

Jako člověk zvenčí nemohu beze zbytku objektivně posoudit, zda kritika Karla Bárty a jeho kolegů směřovaná obci je úplně spravedlivá, i když argumenty kritiků znám. Je mi ale zcela jasné, že zneužívat možnosti vybírat pokuty k předvolebnímu boji je naprosto nepřípustné. A když se k tomu muž, který vystupuje jménem obce, ještě přizná, považuji to již za zcela absurdní.


Autor: Ondřej Dvořák (31. 5. 2011)
Zdroj: http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/vinare_urad20110530.html